Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

W 2025 roku, w dniu 27 października, mija 30 lat od wpisania Słowińskiego Parku Narodowego na listę obszarów podmokłych o znaczeniu międzynarodowym w ramach "Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego”, czyli Konwencji Ramsarskiej.

Konwencja ta została podpisana w Ramsarze (Iran) w dniu 2 lutego 1971 roku.
Jej głównym założeniem i celem jest ochrona wszystkich mokradeł poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym, co stanowi wkład dla zachowania zrównoważonego rozwoju w skali globalnej. W myśl Konwencji obszary wodno-błotne to: tereny bagien, błot i torfowisk, zbiorniki wodne, zarówno te naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach słodkich, słonawych i słonych łącznie z wodami morskimi, których głębokość podczas odpływu nie przekracza 6 m.

Obecnie w Polsce jest 19 obszarów RAMSAR. 

W granicach Parku znajduje się 2-milowy pas Morza Bałtyckiego, 4 jeziora, w tym Łebsko jako 3. co do wielkości w Polsce, rzeki (największe to Łupawa i Łeba), kanały, torfowiska, mokradła. Wody Parku zajmują około 2/3 jego powierzchni.

Z tej okazji zapraszamy do udziału w Konkursie pn. „Kraina wody - bogactwo obszaru  RAMSAR”. 

To Konkurs ogólnopolski, odbywający się  w 2 kategoriach wiekowych: I kategoria to uczniowie klas VII-VIII i osoby w wieku 15-18 lat, a II kategoria– to osoby powyżej 18 lat, tj. osoby, które w dniu rozpoczęcia Konkursu osiągnęły wymagany wiek.

Przedmiotem Konkursu jest przygotowanie komiksu o Słowińskim Parku Narodowym, w którym należy m.in.: 

1)      zaakcentować to, jak ważne są dla nas obszary wodno-błotne

2)      przedstawić, co dzieje się z tymi obszarami obecnie

3)      zaproponować, jak możemy chronić i ochronić obszary wodno-błotne 

4)      zaproponować, jak należy ograniczyć negatywny wpływ człowieka na te obszary

5)      przedstawić bogactwo obszaru Ramsar, jakim jest Słowiński Park Narodowy.

W Komiksie można skupić się tylko na 1 elemencie składowym obszaru RAMSAR, np. Jezioro Łebsko, rzeka Łupawa, Morze Bałtyckie w granicach Słowińskiego PN.

Komiks musi zawierać maksymalnie 2 kartki formatu A4 z 6 okienkami na każdej z nich, czyli łącznie maksymalnie 12 okienek w pionie lub w poziomie.

Komiks będzie rozpatrywany w 2 formach wykonania: tradycyjna forma pracy plastycznej dowolnymi technikami i technologia sztucznej inteligencji Al.

Każdy z Uczestników Konkursu może zgłosić tylko jeden komiks w swojej grupie wiekowej.

Zgłoszenia udziału prosimy wysyłać na adres e-mail: konkurs@slowinskipn.pl. Prace konkursowe należy dostarczyć pocztą tradycyjną lub osobiście do Sekretariatu SPN do dnia 15.05.2025 r. do godz. 15:00, z dopiskiem „Konkurs Kraina wody””. 

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymają nagrody w postaci sprzętu sportowo-rekreacyjnego, gier edukacyjnych, kart podarunkowych lub materiałów promocyjnych Parku. Zostaną one przekazane pocztą tradycyjną.

Wszelkie informacje wraz z Regulaminem i formularzami do przesłania są dostępne poniżej artykułu.