Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Informacja o Słowińskim Parku Narodowym w tekście łatwym do czytania i rozumienia ETR

Informacja w Polskim języku Migowym

Lektorka ubrana w czarną bluzkę opowiada w Polskim Języku Migowym o Słowińskim Parku Narodowym. W tle znajduje się fotografia jednej z wydm z Parku.

Transkrypcję miganego tekstu można przeczytać pod tym linkiem

https://youtu.be/rniki6lii6U 

Tekst odczytywany maszynowo

Czym zajmuje się Słowiński Park Narodowy?

Co to jest Park Narodowy?
Słowiński Park Narodowy (w skrócie SPN) został utworzony 1 stycznia 1967 roku. Jest jednym z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce.

Park narodowy jest to forma ochrony przyrody. Oznacza obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi.

Park narodowy działa na podstawie ustawy o ochronie przyrody. W tym dokumencie określono przepisy, które zapewniają istnienie wszystkich form ochrony przyrody w Polsce. Działania, które są potrzebne, aby utrzymać lub poprawić stan przyrody parku narodowego znajdują się w planie ochrony lub w zarządzeniu w sprawie zadań ochronnych.

Kontakt znajdziesz na stronie SPN oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej SPN.

Jakie zadania realizuje SPN?
Ochrona przyrody to nasze podstawowe zadanie. Pracownicy Słowińskiego Parku Narodowego podejmują wiele różnych działań, aby przyrodę Parku zachować lub przywrócić do właściwego stanu.

W SPN wyznaczono obszary, które znacznie różnią się sposobem ochrony. Obszary ochrony ścisłej to królestwo naturalnych procesów przyrodniczych, w których stan przyrody nie wymaga ingerencji człowieka. W obszarach ochrony czynnej pracownicy Parku wspomagają przyrodę, aby przywrócić najlepsze warunki do życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Obszary ochrony krajobrazowej zapobiegają utracie charakterystycznych cech krajobrazu SPN.

Współpracujemy z wieloma instytucjami, aby udostępniać Park w celach naukowych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, do filmowania, fotografowania, a także zarobkowych, o ile nie wpływa to negatywnie na jego przyrodę.

Edukujemy, dlaczego ochrona przyrody jest potrzebna, jak cenna i niepowtarzalna jest przyroda SPN oraz co, gdzie, kiedy i dlaczego zobaczymy zwiedzając Park.

Dlaczego ochrona SPN jest ważna?
O wartości przyrodniczej Parku świadczy przynależność do międzynarodowej sieci obszarów chronionych, takich jak: HELCOM BSPA, Rezerwaty Biosfery UNESCO MAB, Ramsar, Natura 2000.

Chronimy jeziora przymorskie, torfowiska, łąki, nadmorskie bory i lasy, ale przede wszystkim unikatowe na skalę europejską wydmy ruchome.

Powierzchnia SPN obejmuje ponad 32 tysiące hektarów. Prawie 12 tysięcy hektarów to ląd, 21 tysięcy hektarów to jeziora, rzeki i wody przybrzeżne Morza Bałtyckiego.

Dwie trzecie powierzchni SPN to wody i mokradła. Na szczególną uwagę zasługują jeziora Łebsko i Gardno. Są to największe jeziora przymorskie w Polsce. Ich woda jest okresowo lekko słona, ponieważ końcowymi odcinkami rzek Łeby i Łupawy wlewa się do nich woda morska.

Jeziora od Morza Bałtyckiego oddziela mierzeja tworzona przez wzgórza wydmowe, spośród których wyłaniają się kremowo-białe, piaszczyste wierzchołki wydm ruchomych. To właśnie one są wizytówką Parku.

Park jest ważnym miejscem dla ptaków, zarówno osiadłych, jak i wędrownych. Liczne gatunki znajdują tu dogodne miejsca do odpoczynku, zdobywania pokarmu i rozrodu. Zarejestrowaliśmy u nas połowę liczby wszystkich gatunków ptaków występujących w Polsce. Ptaki związane z wodą to kaczki, łabędzie, ptaki z rzędu siewkowatych i inne. Na plażach gniazdują sieweczki obrożne. W lasach i na łąkach żyje wiele gatunków ptaków drapieżnych, takich jak: bielik, puchacz, błotniak stawowy, kania ruda, myszołów i inne.

Na plaży pojawiają się wypoczywające foki. W lasach natomiast żyją jelenie i sarny oraz wilki – największe drapieżniki w Parku. Licznie występują także mniejsze i drobne ssaki, takie jak: bobry, wydry, nietoperze, wiewiórki, kuny i inne. Jednak najliczniejszą grupą zwierząt są owady, a wśród nich cenne gatunki motyli i ważek.

Świat roślin i grzybów to bardzo liczna grupa gatunków zamieszkujących różne siedliska: od wód do nagiego piasku. Rośliny przystosowały się do życia w trudnych warunkach, na przykład do zasypywania przez piasek, czy porywów silnego wiatru. Jeden z najcenniejszych gatunków roślin w Parku to żółto kwitnąca lnica wonna, którą spotkamy na wydmach. Ponadto występuje u nas największa paproć w Polsce – długosz królewski, mięsożerne rosiczki, czy różne gatunki pięknie kwitnących storczyków.

Jak udostępniamy SPN w celach turystycznych?
Słowiński Park Narodowy udostępniamy dla turystów przez cały rok. Pamiętajmy jednak, że na terenie Parku można przebywać tylko w porze dziennej.

Park można zwiedzać, korzystając wyłącznie z oznakowanych szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych i turystycznych. Aby trasy były jeszcze bardziej atrakcyjne ustawiliśmy przy nich platformy widokowe, wieże, kładki i pomosty, które ułatwiają bezpośredni kontakt z przyrodą Parku.

Za udostępnianie Parku, niektórych jego obszarów lub obiektów pobieramy opłaty. W okresie od 1 maja do 30 września obowiązują opłaty za wstęp do Obwodów Ochronnych Parku: Smołdziński Las, Rąbka, Rowy.

Dla osób korzystających jedynie z kąpieli słonecznych oraz morskich wyznaczyliśmy nieodpłatne dojścia na plaże.

Pojazdy mogą poruszać się wyłącznie po drogach publicznych i oznakowanych dojazdach do parkingów. Rozmieszczenie parkingów ułatwia zaplanowanie pobytu i poznanie wszystkich zakątków Parku.

Uprawianie turystyki na terenie Parku, zwłaszcza wejście na szlak prowadzący na wydmy, wymaga przygotowania kondycyjnego, odpowiedniej wiedzy o trudnościach i zagrożeniach oraz posiadania ekwipunku do wędrówek.

Dla potrzeb rekreacji i turystyki wyznaczyliśmy określone obszary na wodach Parku.

Na terenie Parku obowiązuje zakaz wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem psów asystujących w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Przed wizytą w SPN zapoznaj się z zakazami określonymi w art.15 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r.

Jak edukujemy?
O przyrodzie Parku uczymy podczas zajęć w muzeum lub na jednej z siedmiu ścieżek przyrodniczych albo na dowolnym szlaku turystycznym.

Muzeum i ścieżki przyrodnicze można zwiedzać z pracownikiem Parku lub samodzielnie (w grupie zorganizowanej lub indywidualnie).

Muzeum Parku w Czołpinie oraz jego dwie filie w Rowach i w Rąbce są dostosowane architektonicznie dla osób ze szczególnymi potrzebami. Muzeum w Czołpinie posiada także audioprzewodniki ze ścieżką zwiedzania PJM oraz z audiodeskrypcją.

Współpracujemy z okolicznymi szkołami, którym oferujemy prezentacje multimedialne, prelekcje, zajęcia i wycieczki edukacyjne po Parku.

Organizujemy festyny, pikniki, wystawy fotograficzne, konkursy, aby pokazać, jak piękna i ważna jest przyroda oraz jej ochrona.

Przygotowujemy tablice, na których wskazujemy, na co warto zwrócić uwagę podczas wędrówek po Parku.

Tworzymy foldery, mapy, przewodniki o Parku, które można zabrać do domu, aby przypominały o przyrodzie SPN.

Jak załatwić sprawę?
Dowiedz się więcej o naszej działalności na oficjalnej stronie Parku, stronie Muzeum SPN w Czołpinie oraz na portalu społecznościowym Facebook.

Informację o organizacji naszej pracy, zasadach korzystania z SPN, a także kontakt do nas znajdziesz w Biuletynie Informacji Publicznej SPN.

Liczba odwiedzin:
77
Podmiot udostępniający informację:
<brak tytułu>
Informację wytworzył:
Filip Matras
Informację opublikował:
Filip Matras
Data publikacji:
20.08.2024
Data pierwotnej publikacji:
20.08.2024 08:42:02
Data ostatniej modyfikacji:
20.08.2024 12:59:58
Data przeniesienia do archiwum:
Brak danych
20.08.2024 12:59:58
Filip Matras - Edycja artykułu
20.08.2024 12:59:33
Filip Matras - Edycja artykułu
20.08.2024 12:57:59
Filip Matras - Edycja artykułu
20.08.2024 12:56:35
Filip Matras - Edycja artykułu
20.08.2024 12:56:06
Filip Matras - Edycja artykułu
20.08.2024 08:46:45
Filip Matras - Edycja artykułu
20.08.2024 08:42:02
Filip Matras - Publikacja artykułu
mkis
Stronę wydano w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020