Idź do
Szlaki rowerowe

Na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego wytyczono jedną ścieżkę rowerową na odcinku Rąbka-Muzeum „Wyrzutnia Rakiet” o długości 3 km, biegnącą drogą o nawierzchni z płyt betonowych, równolegle do ciągu pieszego. Oprócz tego każdy szlak pieszy jest udostępniony również na potrzeby turystyki rowerowej. Należy mieć jednak na uwadze, że niektóre odcinki są piaszczyste (szlaki prowadzące przez wydmy lub plażą) lub okresowo podmokłe (szlak pieszy żółty na odcinku Kluki-Izbica). 

UWAGA: popularny wśród rowerzystów szlak Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - czyli popularny "R10", w oryginalnym przebiegu omija Kluki! Jakkolwiek zachęcamy rowerzystów do odwiedzenia tej wyjątkowej pod względem krajobrazowym oraz historyczno-kulturowym wsi, znajdującej się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, to jednocześnie informujemy, iż szlak na odcinku między wsiami Kluki a Izbica nie jest szlakiem rowerowym i jest trudny do pokonania nawet dla turysty pieszego! Trasa biegnie zgodnie z przebiegiem pieszego Szlaku Słowińców (Południowym), znakowanym na żółto, przez Ciemińskie Bagna. Ich teren, jak sama nazwa wskazuje, przez większą część roku (poza długimi okresami bez opadów) jest podmokły. Rowerzyści, którzy mimo wszystko decydują się na skrócenie trasy, muszą liczyć się z koniecznością częstego prowadzenia roweru a w przypadku wyższego poziomu wód na bagnach - niesienia go na ramieniu.

Turyści, którzy chcą ominąć tego typu "atrakcje", powinni podążać zgodnie z oficjalnym przebiegiem, czyli ze Smołdzina przez wsie: Żelazo, Wierzchocino, Równo, Główczyce, Ciemino i Zgierz do Izbicy, gdzie szlak łączy się z popularnym skrótem, biegnącym przez Ciemińskie Bagna. Trasa oficjalna biegnie w 100 % drogami utwardzonymi, w większości o nawierzchni asfaltowej.


Oprócz szlaku R-10 z tras prowadzących przez tereny Słowińskiego Parku Narodowego, przejezdnych bez problemów przez cały rok polecamy szczególnie trasy:

Z Rowów do Czołpina przez jeziora Dołgie Małe i Dołgie Wielkie

Trasa z: Rówek | mapa-turystyczna.pl