Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Przepisy dla zwiedzających

1. Park udostępniany jest od świtu, rozumianego jako godzina przed wschodem słońca, do zmierzchu, rozumianego jako godzina po zachodzie słońca, w okresie całego roku. 


2. Szczegółowe godziny udostępniania i odstępstwa od zasady określonej w ust. 1 zawarte są w niniejszym zarządzeniu oraz w odrębnych zarządzeniach Dyrektora Parku. 


3. Za udostępnianie Parku, niektórych jego obszarów i obiektów pobierane są opłaty. 


4. W okresie od 1 maja do 30 września obowiązują opłaty za wstęp do Obwodów Ochronnych Parku: Smołdziński Las, Rąbka, Rowy. 


5. Park można zwiedzać korzystając wyłącznie z oznakowanych szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych i turystycznych.

 
6. Uprawianie turystyki na terenie Parku, zwłaszcza wejście na szlak prowadzący na wydmy, wymaga przygotowania kondycyjnego, posiadania odpowiedniej wiedzy o trudnościach i zagrożeniach oraz posiadania ekwipunku do wędrówek.

 
7. Decyzje dotyczące wejścia na teren Parku turysta indywidualny podejmuje samodzielnie i na własną odpowiedzialność, w oparciu o własne doświadczenie i ocenę warunków atmosferycznych, w przypadku grup zorganizowanych decyzja leży po stronie przewodnika. 


8. Pojazdy mogą poruszać się wyłącznie po drogach publicznych i oznakowanych dojazdach do parkingów (nie dotyczy pojazdów upoważnionych).

 
9. Na terenie Parku obowiązują zakazy określone w art. 15 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r., z uwzględnieniem art. 15 ust. 2 i 3 ustawy.

10. W Parku zabrania się m.in.: 1) pozyskiwania, niszczenia lub umyślnego uszkadzania roślin oraz grzybów (nie dotyczy zbioru runa leśnego w miejscach wyznaczonych przez Dyrektora Parku); 2) chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, zbierania lub niszczenia jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych zwierząt, umyślnego płoszenia zwierząt kręgowych, zbierania poroży, niszczenia nor, gniazd, legowisk i innych schronień zwierząt oraz ich miejsc rozrodu; 3) wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem psów asystujących w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; 4) zakłócania ciszy; 5) biwakowania.

 
11. Uprawianie rekreacji i turystyki wodnej dozwolone jest na wyznaczonych wodach Parku, na warunkach określonych przez Dyrektora Parku.

 
12. Na terenie Parku nie dopuszcza się używania modeli latających i statków powietrznych - dronów (bezzałogowych statków powietrznych). z zastrzeżeniem ust.13 i 14. 


13. W wyjątkowo uzasadnionych wypadkach podyktowanych prowadzeniem badań naukowych lub działań związanych z edukacją lub promocją Parku, Dyrektor Parku może wydać indywidualne zezwolenie na użycie modeli latających i statków powietrznych - dronów (bezzałogowych statków powietrznych).

 
14. Ograniczenia, o których mowa w ust. 12 nie stosuje się w przypadku wykonywania lotów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego, z bezpieczeństwem i obronnością państwa, ochroną granicy państwowej, ochroną bezpieczeństwa wewnętrznego państwa lub poszukiwaniem i ratownictwem.

 
15. Dopuszcza się możliwość organizacji ceremonii ślubnych z udziałem urzędnika Stanu Cywilnego: wyłącznie na plaży w Czołpinie przy tzw. „Czerwonej Szopie”, przy udziale w uroczystości maksymalnie 50 osób i po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Parku.

 
16. Przebywający na terenie Parku zobowiązani są stosować się do poleceń pracowników Służby Parku Narodowego, w tym funkcjonariuszy Straży Parku, którzy wykonują na terenie Parku zadania związane z ochroną mienia oraz zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie ochrony przyrody.


17. Niestosowanie się do przepisów obowiązujących w Parku stanowi wykroczenie lub przestępstwo i podlega odpowiedzialności karnej zgodnie z przepisami prawa.